Yönetmen Robert ZemeckisRobert Zemeckis ( 10 Film ) : Ünlü yönetmen Robert Lee Zemeckis 1952 yılının mayıs ayının 14’ ünde Chicago kentinin batısında Illinois eyaletinde dünyaya gelmiştir. Alphonse ve RoseZemeckis tek çocuğu olan ünlü Akademi Ödüllü Amerikalı yönetmen, yazar ve yapımcıdır. İki kez dünya evine giren Robert Lee Zemeckissinema sektörüne ilk kez 1978 yılında girmiştir. Sayısız film yapımcı yönetmenliğini ve yazarlığını da yapmıştır. Ancak Geleceğe Dönüş filmi 3 seri şeklinde çekerek yönetmenliğinde zirveye oturmuştur.
Yönetmen Steven SpielbergSteven Spielberg ( 10 Film ) : 18 Aralık 1946 yılında Amerika’ nın Ohio kentinin Cincinnati yerleşkesinde büyüyen Macar Yahudisi bir ailenin 4 çocuğundan en büyüğüdür. Ömrünü prodüktör, senarist ve yönetmenlik yaparak geçirmiştir. Bir sürü filmde ünlü aktörlerle çalışarak filmlerinden sıkça söz ettirmeyi başarmış harika bir yönetmendir. Jaws ve Jurassic Park filmlerini yöneterek sinemanın vazgeçilmez taşlarından olmuştur. Bunun yanında tarih, dram ve biyografiyi bir araya getirerek ‘Schindler’ in Listesi’ filmini yöneterek ödüllerin sahibi olmuştur.
Yönetmen Clint EastwoodClint Eastwood ( 9 Film ) : Önce ünlü bir oyuncu sonra da çok ünlü bir yönetmen olan ClintEastwood Amerika’ nınClifornia kentinde 19 Mayıs 1930 yılında doğmuştur. 1955 yılında Hollywood’ a oyuncu olarak giren Eastwood çok hareketli bir aktör başarılı bir de yönetmen olmuştur. Birçok filmde oynadığı bilinen ama ‘iyi, kötü ve çirkin’ filmiyle tanınan Clint Eastwood 1990’lı yılların sonuna kadar aktör olarak filmlerde rol almaktan kaçınmadı. 1999 yılında ‘True Crime’ adlı gerilim filmiyle yapımcılık ve yönetmenliğe de el attı.
Yönetmen Steven SoderberghSteven Soderbergh ( 9 Film ) : Uzun adıyla Steven Andrew Soderbergh Amerika’ nın Atlanta kentinde doğmuştur. 14 Ocak 1963 yılında doğan Steven Andrew Soderbergh yapımcılık, senarist ve görüntü yönetmenliği yapmıştır. Birçok filmiyle adından sıkça söz ettiren ünlü yönetmen Oscar Film Ödüllerine defalarca aday olmuştur. 2000 yılında Traffic filmiyle sonunda Oscar Film Ödüllerinde en iyi yönetmen ödülünü almıştır. Bütün başarısıyla sinema sektöründe devam eden ünlü yönetmen işinin hakkını vermektedir.
Yönetmen David YatesDavid Yates ( 8 Film ) : David Yates 30 Kasım 1963’ de doğan İngiliz uyruklu yönetmen harika işlere imza atmış ve adından söz ettirmiştir. Özellikle son dönemin meşhur filmlerinden olan Harry Potter filminin beş serisinin yönetmenliğini yaparak ününe ün katmıştır. Zaten birçok filmde ve televizyon dizilerinin yönetmenliğini üstlenmiştir. 53 yaşındaki ünlü yönetmen Tarzan Efsanesi’ nin yapımcılığını yaparakta yapımcılık kariyerine bu aşamayı katmıştır. Başarılı yönetmen daha başarılarla dolu bir kariyer oluşturmak için çabalamaktadır.
Yönetmen Quentin TarantinoQuentin Tarantino ( 7 Film ) : Ünlü yönetmen 27 Mart 1963 yılında Amerika da doğmuştur. Rezervuar Köpekleri filmi ile Hollywood’ a adım attı. Daha sonra Ucuz Roman filmini çekmek için Amsterdam’ a gitti. Burada Ucuz Roman filmini çelerken Kill Bill filmini yazıp yönetmek için diğer filmine ara verdi. Ama iyi ki de ara vermiş olacakki Kill Bill filmi iyi bir film olup izlenme oranı oldukça yüksektir.
Yönetmen Christopher NolanChristopher Nolan ( 7 Film ) :
Yönetmen Paul GreengrassPaul Greengrass ( 7 Film ) : İngiltere’ li ünlü yönetmen 13 Ağustos 1955 yılında doğmuştur. Ünlü yönetmen Paul Greengrass birçok dalda ve bir sürü sinema ödüllerine aday olmuştur. En iyi yönetmen Akademi Ödülüne aday olduğu gibi en iyi İngiliz film ödülü olan BAFTA’ ya da aday gösterilmiştir. Aday gösterildiği BAFTA’ ya David Lean Ödülünü almıştır. En çok izlenen filmleri arasında Ültimatom, Yeşil Bölge ve Medusa Darbesi filmleridir.
Yönetmen Gus Van SantGus Van Sant ( 6 Film ) : 24 Temmuz 1951 yılında Amerika’ nınPortland şehrinde doğan Gus Van Sant sanatla çok ilgili birisidir. Yönetmenlik yanısıra fotoğrafçılık, müzisyenlik, oyunculuk ve senaristlik yapmıştır. Harika başarılara imza atarak adından sıkça bahsettirmiştir. 31 yıllık sanat hayatına 29 film ve bir sürü televizyon dizisi sığdırmıştır. GunvanSant 1990 yılında ‘GoofdWillHunting’ filmiyle Akademi Başarı Ödülünün sahibi oldu. 2017 yılında ‘Whenwe Rise’ filminde yönetmen koltuğuna oturup ününü devam ettirdi.
Yönetmen Ridley ScottRidley Scott ( 6 Film ) : Ridley Scott 30 Kasım 1937 yılında dünyaya gelmiş en eski yönetmenlerden biridir. İngiltere’de dünyaya gelen Ridley Scott birçok kısa film denemesi ile tanınmıştır. Ölen kardeşi Frank Scott’ın anısına 1982 yılında çektiği Blade Runner adlı filmi adadı. İlk uzun film yönetmenliğini 1977 yılında The Duellists filmi ile yaptı. Ancak bu büyük şöhreti ve tüm dünya tarafından tanınmış hale gelmeyi 2000 yılında Galdyatör ile sağlamıştır.
Yönetmen Peter JacksonPeter Jackson ( 6 Film ) : Yeni Zelenda’ lı ünlü film yönetmeni 31 Ekim 1961 yılında dünyaya gelmiştir. Birçok filmde yönetmenlik, prodüktörlük ve senaristlik yapmıştır. İlk filmini 1987 yılında BadTaste’ ye çekmiştir. Düşük bütçeli olan bu film lise zamanında çektiği filmlerden sıyrılıp artık profesyonel sinemaya geçiş yapmıştır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi filmiyle adını tüm Dünya ya sinema severlere duyurmuştur. Ünlü yönetmen filmlerini halen severek çekmeye devam etmektedir.
Yönetmen George LucasGeorge Lucas ( 5 Film ) : George Walton Lucas Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya kentinde 14 Mayıs 1944 yılında dünyaya gelmiştir. Ünlü film yapımcısı, yazar ve yönetmenliğiyle adından sıkça söz ettirmektedir. Özellikle Indiana Jones filmi serilerinin yönetmenliğini üstlenirken Yıldız Savaşları filminin de yönetmenliğini yapmıştır. Dünyanın en ünlü ve yaşayan yönetmenleri arasında yer almaktadır. 73 yaşında 4,9 milyar dolarlık servetiyle her açıdan sıkça konuşulan bir yönetmendir.
Yönetmen Stanley KubrickStanley Kubrick ( 5 Film ) :
Yönetmen Todd PhillipsTodd Phillips ( 5 Film ) : Amerikalı ünlü senarist ve yönetmen olan ToddPhillips New York, Brooklyn de doğmuştur. 20 Aralık 1970 yılında dünyaya gelen ünlü yönetmen 46 yaşında ve komedi dalında harika işlere imza atmaktadır. Üniversite hayatını yarım bırakmış hızlı gençlerden olan ünlü yönetmen şu anda kariyerinde ödül bulundurmamaktadır. Felekten Bir Gece filmi serisinin yönetmen koltuğunda harika bir işe imza atmıştır. Bunun yanında Eski Dostlar ve Vurguncular filmleri de ilgi gören filmler arasında yerini almaktadır.
Yönetmen Charles ChaplinCharles Chaplin ( 5 Film ) :
Yönetmen Oliver StoneOliver Stone ( 5 Film ) : Ünlü oyuncu, yönetmen ve senarist olan Oliver Stone 15 Eylül 1946 yılında dünyaya geldi. Amerika’ nınNew York kentinde doğan Oliver Stone 15 yaşında ailesinden ayrılarak Pennsylvania’ ya gönderildi ve eğitimine orada devam etti. Oliver Stone 3 Oscar Ödülünü elinde tutan ünlü bir yönetmendir. İlkini 1987 yılında en iyi senaryo adaptasyonunda Midnight filmi ile almıştır. Diğer iki Oscar Ödülünü yönetmenlik dalında Platoon ve Born on theFourth of July filmleriyle almıştır.
Yönetmen Mike FlanaganMike Flanagan ( 5 Film ) : 20 Mayıs 1978 yılında ABD Salem’de dünyaya gelmiştir. Çocukluğundan beri sinema ve yönetmenliğe merakı olan Mike Flanagan küçükken bir çok kısa film çekip kendi başına düzenlemeye başlamış. Daha sonra ise okuduğu okuluda drama başkanlığı yaparak kendini geliştirmiş. İlk kez 2001 yılında Sabit Hayat filmi ile yönetmenlik koltuğuna oturdu. Daha sonra ise 2003 yılında yazıp yönettiği Ghosts Of Hamilton Streets filmi ile birçok ödüle layık görüldü.
Yönetmen Joel CoenJoel Coen ( 5 Film ) : JoelCoen 29 Kasım 1954 yılında ABD’de dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda EthanCoen ile kardeş olan JoelCoenkardeşininde yönetmenli yaptığı 1998 yapımı TheBigLebowski filminde yönetmenlik yapmıştır. İlk kez 1996 yılındaki Fargo filmi ile yönetmenlik koltuğuna oturmuş ve büyük bir başarı elde etmiştir. Aynı zamanda 2007 yılında Old Country Men filmindeki başarısı ile yönetmenler arasından tanınmayı başarmıştır.
Yönetmen Ethan CoenEthan Coen ( 5 Film ) : Ethan Coen 21 Eylül 1957 yılında ABD’de dünyaya gelmiştir. 1998 yılında yönetmen koltuğuna oturduğu The Big Lebowski filmi ile tüm dünya tarafından tanınmayı başardı. 2007 yılında yönettiği Old Men filmi ile bir çok ödülün sahibi oldu ve gişe rekorları kırdı. Son zamanlardaki çalışması olan 2010 yılında yönettiği True Grit filmi ile de oldukça ses getirmiş tüm dünya tarafından tanınan başarılı yönetmenlerden biridir.
Yönetmen David FincherDavid Fincher ( 5 Film ) :
Yönetmen Francis LawrenceFrancis Lawrence ( 5 Film ) : Francis Lawrence 26 Mart 1971 yılında Avusturya’nın Viyana kentinde doğmuştur. Özellikle Açlık Oyunları serisinin filmleri ile tüm dünya tarafından tanınan bir yönetmen haline gelmiştir. 2013 yılında yönetmen koltuğuna oturduğu Ateşi Yakalamak filmi ile daha da tanınan bir yönetmen haline gelmiştir. 2007 yılında yönettiği Ben Efsaneyim filmi ile de gişe rekoru kıran Francis Lawrence sinema dalında bir çok ödüle layık görülmüştür.
Yönetmen Ben AffleckBen Affleck ( 5 Film ) : Ben Affleck 15 Ağustos 1972 yılında ABD Kaliforniya’da doğmuştur. İlk oyunculuk deneyimini PBS dizisi olan Mimi’nin Yolculuğu ile yaptı. Küçüklüğünden beri yönetmen olmak isteyen Ben Affleck ilk yönetmenlik deneyimini 1993 yılında DazedandConfused filmini kısa filme uyarlamasıyla yaşadı. Ancak daha sonra 1997 yılındaki ChasingAmy gibi bağımsız filmleri yöneterek bir çok ödüle layık görüldü. Aynı zamanda iki tane Oscar ödülüne sahip bir yönetmendir.
Yönetmen Walter HillWalter Hill ( 5 Film ) : Walter Hill 10 Ocak 1942 yılında ABD Kaliforniya’da dünyaya gelmiştir. Mexico City Kolleji’nde liseyi bitirip, Michigan State Üniversitesi’nde eğitim görerek eğitim hayatını tamamladı. 60’lı yıllarda petrol ve sondaj işlerinde çalıştı. Ancak sonrasında 1967 yılında ilke kez yönetmen koltuğuna oturdu. Özellikle 1984 yılı yapımı olan Streets Of Fire filmi ile tanınmıştır. Aynı zamanda Uluslararası Film Festivali’nde ödül alan nadir yönetmenlerden biridir.
Yönetmen Damien ChazelleDamien Chazelle ( 5 Film ) : Damien Chazelle 19 Ocak 185 yılında ABD’de dünyaya gelmiştir. Amerikalı ünlü yönetmen küçük yaşlardaki sinema ilgisinin üstüne giderek bugünlerin en ünlü yönetmenlerinden biri olmuştur. İlk yönetmenlik çalışmasını bir park tezgahında Madeline ile yapmıştır. Ancak ikinci ve tanınmasını sağlayan 2014 yapımı olan Whiplash filmini hem yazıp hem de yönetmiştir. Whiplash filmini aynı ödülü taşıyan 2013 yapımı kısa filmine dayandırmış ve tüm dünya tarafından tanınmıştır.
Yönetmen Gore VerbinskiGore Verbinski ( 5 Film ) : 1964 yılının 16 Mart’ ında doğan Amerikalı ünlü yönetmen film senaristi ve müzisyenlikte yapmaktadır. Ünlü oyuncuların oynadığı filmlere imzasını atarak adından sıkça bahsettirmiştir. Özellikle Karayip Korsanları ve maskeli Süvari filmlerine imzasını atmıştır. Halen sinema sektöründe varlığını gösteren Gore Verbinski 2017 yılında Yaşam Kürü filminde yönetmen koltuğunda oturmaktadır. Planları arasında yeni filmlerin koltuğunda oturmayı planlayan ünlü yönetmen sinema sektöründe oldukça başarılıdır.
Yönetmen Bryan SingerBryan Singer ( 5 Film ) : Ünlü Amerika’lı yönetmen 17 Eylül 1965 yılında ABD’de dünyaya gelmiştir. New Jersey’de West Windsor Plainsboro lisesinden mezun olmuştur. Ancak tüm dünya tarafından tanınması 1995 yılında yönettiği The Usual Suspects filmi ile olmuştur. Bu filmden sonra ise 2003 yılındaki X2 filmi ve 2004 yılında House MD filmleri için yönetmen koltuğuna oturmuştur. Bu filmler ile birlikte de tüm dünya tarafından tanınmış başarılı bir yönetmen olmuştur.
Yönetmen Steven C. MillerSteven C. Miller ( 5 Film ) : 8 Mart 1981 yılında ABD’nin Georgia eyaletinde dünyaya gelmiştir. Daha küçük yaşlarda babası sayesinde sinemaya olan ilgisini fark edip birçok kısa film çekti. Daha sonra 2005 yılında Full Sail Üniversitesi’ne girdi ve mezun oldu. Mezun olduktan sonra Hollywood’a yerleşti. 2013’te ilk sualtı gerilim filmi olan Batık filmi ile yönetmenler arasında şöhreti yakaladı.
Yönetmen Paul W.S. AndersonPaul W.S. Anderson ( 5 Film ) : 4 Mart 1965 yılında İngiltere de doğan uzun ismi Paul William ScottAnderson olan ünlü yönetmen harika işlere imza atmaktadır. Çocukluk yıllarından bu yana sanata ilgisi olduğu bilinen Anderson yapımcı, yönetmen ve senaristlik dallarında harika işlere imza atarak adını duyurmayı başarmıştır. Ölümcül Deney serisinin yönetmenliğini üstlenen Paul W. S. Anderson bu filmin serileriyle oldukça dikkat çeken bir yönetmen olmuştur.
Yönetmen Denis VilleneuveDenis Villeneuve ( 5 Film ) : 3 Ekim 1967 yılında Fransa da doğmuştur. Genie en iyi senaryo ödülü alan Denis Villeneuve yönetmenlik dışında senaristlikte de harika bir ustadır. ‘BladeRunner 2049’ve İçimdeki Yangın filmlerinin yönetmen koltuğuna oturmuştur. Aksiyon, bilim kurgu, gerilim, savaş ve dram konularında çok güzel filmlere imza atmaya devam etmektedir. Ünlü yönetmen Bıçak Sırtı 2 filmi için vizyona girmeye zaman beklemektedir.
Yönetmen Ron HowardRon Howard ( 5 Film ) : Amerika’ lı ünlü yönetmen Ronald William Howard 1 Mart 1954 yılında doğmuştur. 1975 yılında CherylHoward ile dünya evine giren Ronald William 4 çocuğu ile sanatsal kariyerine de harika bir şekilde devam etmektedir. Bir sürü film de oyunculuk, senaristlik ve yönetmenliğe devam etmektedir. Cehennem, Akıl Oyunları ve Denizin Ortasında adlı filmlerde yönetmen koltuğunda kendini göstermiştir. Akıl Oyunları filmiyle ödüle layık görülmüştür.
Yönetmen Kevin GreutertKevin Greutert ( 4 Film ) :
Yönetmen Matthew VaughnMatthew Vaughn ( 4 Film ) : 7 Mart 1971 yılında Londra da doğan MatthewVaughn 2002 yılında ClaudiaSchiffer ile evlenen ünlü film yapımcısıdır. Kingsman filminin yönetmen koltuğunda oturan MatthewVaughn çok yakında yeni filmini izleyicisiyle buluşturacaktır. X-Men filminin de yönetmen koltuğunda otururken ailesine zaman ayıramadığı için yönetmen koltuğunu terk etmiştir. Ünlü yönetmen ve film yapımcısı yeni iki tane film projeleriyle izleyicisinin önüne sunmaya hazırlanmaktadır.
Yönetmen George MillerGeorge Miller ( 4 Film ) : 3 Mart 1945 yılında Avustralya’ da doğan ünlü yönetmen, senarist, yapımcı ve eski bir hekimdir. Geniş bir kariyere sahip olan George Miller Oscar ödüllü bir yönetmendir.Babe ve HappyFeet filmleriyle Oscar almıştır. En iyi animasyon filmi Oscar ödülü alan George Miller yaptığı eserlerle adından bahsettirmektedir. En son 2015 yılında Mad Max : Fury Road filminin yönetmen koltuğunda oturarak bu eseri bizsinema severlere sunması harika oldu.
Yönetmen Zach BraffZach Braff ( 4 Film ) :
Yönetmen Jeff NicholsJeff Nichols ( 4 Film ) : Daha çok genç olan ve adını başarılarıyla duyurmuş olan JeffNichols 7 Aralık 1978 yılında AmerikaBirleşik Devletleri’ nde doğmuştur. Kuzey Karolina üniversitesi sanat fakültesinde okumuş olan ünlü yönetmen Altın Palmiye film festivalinde ödüle layık görülmüştür. Mud, Midnight Special ve Loving filmlerinin yönetmen koltuğunda gördüğümüz JeffNichols 38 yaşında harika işlere imza atmanın gururunu yaşamaktadır. Cannes film festivalinde de Jüri Ödülü alarak başarılarına bir yenisini daha eklemiştir.
Yönetmen Milos FormanMilos Forman ( 4 Film ) :
Yönetmen Steven BrillSteven Brill ( 4 Film ) : 27 Mayıs 1962 yılında New York da dünyaya gelmiştir. Boston Üniversitesinde eğitim hayatını tamamlayarak sinema sektörüne atılmıştır. Oyuncu, film yapımcısı ve yönetmeni, senarist olarak boy göstermiştir. Birçok ünlü isimle çalışan Steven Brill sinemanın komedi alanında oldukça başarılıdır. 2000 yılında ilk LittleNicky filmiyle yönetmen koltuğuna oturmuştur. Filmleri: Hayatımın En Kötü Gecesi, Sandy ve The Do Over filmiyle sinema severlere yönetmen koltuğunda kendini kanıtlamıştır.
Yönetmen Malcolm D. LeeMalcolm D. Lee ( 4 Film ) :
Yönetmen Alfred HitchcockAlfred Hitchcock ( 4 Film ) :
Yönetmen Stephen HopkinsStephen Hopkins ( 4 Film ) :